Kezdőlap  

 

Madármonitoring

 

Füsti fecske

Adatok

 
 

 

 

Érdekességek a füsti fecske életéből

 

 

Az európai állomány a világállomány mindössze 15%-át alkotja.
Eredetileg barlangokban, sziklapárkányokon fészkelt.

Fészekrakását eldőlt acélhordóban és szarkafészekben is megfigyelték.

A tojók a párválasztás során előnyben részesítik a hosszabb farkú hímeket.

Előfordulhat, hogy a pár nélkül maradt hímek elpusztítják a költőpárok néhány napos fiókáit, s ezt követően megpróbálnak párba állni az adott fészek tojójával.

Az első költések során kirepült fiatalok gyakran besegítenek a szülőmadaraknak a második fészekalj felnevelésébe.

Magyarország területén a 2005-2006-os év fészkelési időszakában sok költés ment tönkre a hűvös, csapadékos június folyamán, míg 2007-2008 szeptemberében több tízezer fecske pusztult el a tartós hidegfrontok miatt.
Hazai áttelelését eddig egyetlen alkalommal figyelték meg egy istállóban.
A vonuló fecskecsapatok a nádasokban éjszakáznak. Alkonyatkor a beszállás előtt egy ideig a terület felett keringenek, majd kisebb csapatokban szinte kőként zuhannak a nádasba. A folyamat a vonuló csapat nagyságának függvényében 10-15 percig is eltarthat. Ezt hívjuk fecskehúzásnak.
Baranyában, a sumonyi halastavak nádasaiban az őszi vonulás során rendszeresen megpihennek 50-100 000 példányból álló csapatok. A legnagyobb csapat létszámát 2007. szeptemberében 200 000 példányra becsültük.
Átlagos tömege 18-20 gramm, de vonuláskor nagy zsírtartalékokat halmoz fel. Sumonyban az őszi vonulási időszakban már 30 gramm feletti fecskéket is mértünk.
A Sumonyi Madárvonulás-kutató Állomáson 1981-2009 között 119 379 füsti fecskét gyűrűztünk.
Sumonyban eddig cseh, dán, finn, horvát, lengyel, német, olasz, osztrák, spanyol, svéd, szerb, szlovák, szlovén és török gyűrűs fecskéket ellenőriztünk, míg a Sumonyban jelölt fecskék közül Ausztriában, Csehországban, Görögországban, Horvátországban, Izraelben, a Közép-Afrikai Köztársaságban, Lengyelországban, Németországban, Nigériában Olaszországban, Svédországban, Szlovéniában, Törökországban és Zairében kerültek kézre példányok.
Az egyik Sumonyban gyűrűzött fecskét 33 nappal később már Zairében (ma Kongói Demokratikus Köztársaság) fogták be ismét, a gyűrűzés helyétől 5254 km-re. A madár naponta átlagosan 159 km utat tett meg. A Sumonyban jelölt fecskék közül jelenleg ez a madár tartja a gyorsasági rekordot.
A Sumonyban gyűrűzött fecskék egyikét a gyűrűzést követő második évben az Egyenlítőtől délre, szintén Zairében fogták be újra, a gyűrűzés helyétől 6025 km távolságban. Sumonyi vonatkozásban ez a madár tartja a távolsági rekordot.

 

   

 

Vissza a lap tetejére

©2007  Bank László, Hendinger Zsolt, Ónodi Miklós, Völgyi Sándor